Czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku?

Niepokoje na świecie oraz szalejąca inflacja sprawiły, że rynek mieszkań oszalał. Mimo to wiele osób zastanawia się nad zakupem mieszkania. Czy warto podjąć taką inwestycję?

Ceny mieszkań i prognozy na przyszłość

Nie ulega wątpliwościom, że w ostatnim czasie ceny mieszkań drastycznie wzrosły. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Do tego znacznie droższe stały się kredyty.

Mogłoby się wydawać, że takie połączenie ochłodzi zapał inwestorów oraz osób poszukujących nieruchomości w prywatnych celach. Okazuje się jednak, że rynek mieszkań całkiem dobrze się trzyma, a nawet wytrwale się rozwija.

Jednym z powodów jest fakt, że prognozy zapowiadają dalszy wzrost cen mieszkań oraz kredytów. Z tego powodu zwlekanie z zakupem mieszkania czy domu może w ostatecznym rozrachunku wygenerować znacznie wyższe koszta niż dokonanie transakcji. Wraz ze wzrostem cen mieszkań rośną również ceny ich wynajmu, a to też nie pozostaje bez znaczenia.

Analiza rynku nieruchomości

Według raportów udostępnianych przez analityków można wyczytać, że mieszkania osiągną najwyższe ceny na przełomie roku 2023 i 2024. Następnie nastąpi zahamowanie, po którym jednak nie należy spodziewać się spadku.

Zakup mieszkania

Decyzja o kupnie mieszkania wiąże się z licznymi pracami remontowo-aranżacyjnymi. Porady  i artykuły o wystroju wnętrz znajdziesz w serwisie morning.pl.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można z pewnością stwierdzić, że zakup mieszkania jest obecnie dobrą decyzją. Jego wartość z pewnością będzie rosła, więc decydując się na dokonanie transakcji, można liczyć na zwrot wkładu, a nawet pokaźny zysk, o ile zostanie wybrana odpowiednia nieruchomość.

Inflacja sprawia, że pieniądze nieustannie tracą na wartości w czasie, gdy ceny mieszkań rosną. Inwestycja w nieruchomość uchroni oszczędności oraz może przyczynić się do zysku. Mieszkanie będzie można swobodnie odsprzedać w znacznie wyższej cenie lub z łatwością je wynająć. Biorąc pod uwagę drastyczny wzrost cen na rynku nieruchomości, wiele osób nie będzie w stanie sfinansować zakupu mieszkania w 2023 roku, a tym bardziej pod jego koniec. Z tego względu z pewnością wzrośnie zainteresowanie wynajmem, co przełoży się na dodatkowy zarobek osoby, która zdecydowała się wcześniej zainwestować w mieszkanie.