Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy handlujący na giełdzie mają tendencję do nadmiernego handlu (ponieważ jest to coś, co dotyczy nas wszystkich).

Obserwuj zanim kupisz

Jedną z pierwszych zasad, które musimy założyć jest to, że handel na giełdzie nie musi oznaczać zawierania otwartych transakcji. Handel oznacza również obserwowanie i wykrywanie najlepszego momentu na wejście na rynek. Wiele razy nasze konto będzie nabierać wartości, nie z powodu transakcji, które robimy, ale z powodu transakcji, które przestajemy zawierać.

Jako przykład można zrobić porównanie handlu ze snajperem: nie chodzi o to, aby oddawać strzały ujawniając naszą pozycję, ale trzeba wiedzieć jak umieścić się we właściwym miejscu i we właściwym czasie, aby oddać strzał do celu z dużą szansą sukcesu. Wiele razy impuls psychologiczny podczas handlu jest odwrotny i pchamy się do wejścia na rynek myśląc, że nie otwierając transakcji marnujemy możliwości. Na początkowym etapie bardzo często zdarza się to nawet w sposób nieświadomy.

Dowiedz się także: Czy handel krypto walutą jest bardziej opłacalny niż handel na rynku Forex?

Zawyżanie średniej obrotów

W podobny sposób jak w przypadku nadmiernego handlu, również początkujący trader ma tendencję do zawyżania średniej obrotów. Jest to wyraźny znak, że handluje się tylko z myślą o potencjale zysku. Pociąga to za sobą duże ryzyko dla każdej transakcji, które w wielu przypadkach prowadzi do przedwczesnej utraty zysków.

Jedną z głównych zasad, których powinniśmy przestrzegać, jest nie myślenie tylko o pieniądzach podczas dokonywania operacji handlowych na giełdzie. Pragnienie i chęć zobaczenia znaczących zysków na naszym koncie nie powinno skłonić nas do podejmowania nadmiernego ryzyka straty. Musimy skoncentrować się na rozwoju właściwego zarządzania pieniędzmi, które powinno określać odpowiedni poziom ryzyka dla każdej z naszych transakcji.